V dynamickém světě e-commerce logistiky nelze přehlížet klíčovou roli, kterou má automatizace při vyřizování objednávek a skladování zboží. Optimalizací procesů fulfillmentu je automatizace pilířem, který pomáhá 3PL (third-party logistics) společnostem udržet váhu narůstajícího zájmu e-commerce podniků o službu, jakož i neutuchající růst objednávek nejen během nejvytíženějších částí sezóny.

Rychlost, bezvadnost a efektivnost je na e-commerce trhu nesmírně důležitá, a automatizace výrazně snižuje chybovost při zpracování objednávek, zajišťuje přesnost a rychlost při doručování, ale také nákladovou efektivnost v logistickém procesu. Nemluvě o trendech a měnícími se požadavky online zákazníků, kteří požadují rychlé dodání, snižování uhlíkové stopy, fit-to-size balení, sledování objednávky v reálném čase, či další jiné „služby“ mimo tradiční logistiku.

A právě díky automatizaci lze splnit očekávání v poptávce a nabídnout takové služby, které e-shopům zvyšují konkurenceschopnost v tomto náročném prostředí. Nemluvě o nahrazování lidské pracovní síly, o kterou je zejména v posledních letech značná nouze.

Automatizace ve Fulfillment by FHB Group

Automatizace patří k zásadní součásti procesu Fulfillment by FHB Group, kde putují pravidelně investice v milionech eur. Právě automatizací společnost dotváří své komplexní služby a nabízí e-shopům moderní a zejména efektivní logistiku.

Automatizace je ve skladech ve Sv. Jure a Senci pravidelně doplňována a pomáhá například při pickování, balení, třídění, přesunu a mnoha dalších částech procesu. Cílem automatizace je urychlit proces, zvládat sezónní peaky, eliminovat chybovost, ale i vyřešit otázku nedostatku pracovní síly.

Výhodou ve Fulfillment by FHB Group je multiplikovaná automatizace ve skladech. V jednoduchosti jde o automatizaci, kde část procesu nedělá jen jeden stroj, ale několik, díky čemuž i při neočekávaných nebo plánovaných výpadcích zařízení, nedojde ke zpomalení vyřizování objednávek či prodlení.

E-commerce klienti tak nemají důvod být neklidní a zároveň se mohou plně spolehnout, že je o jejich logistiku důkladně postaráno. I díky pokročilé a multiplikované automatizaci mohou i menší či střední e-shopy nabízet logistiku velkých hráčů na trhu, aniž by museli investovat miliony do vlastních zařízení a systémů.

Příklady na automatizaci ve Fulfillment by FHB Group:

  • Balící linky CVP Everest – Zařízení umožňuje díky skenování produktů fit-to-size balení do krabic, díky čemuž se využije zhruba o polovinu méně balicího materiálu, než je tomu v porovnání s ruční formou. I kvůli tomu se jich vejde daleko více do vozidla, čímž se ušetří přibližně každá druhá jízda, a tak se snižuje také celková hodnota uhlíkové stopy zásilky. Produkty se během dopravy nepohybují po balíku čímž se snižuje riziko jejich poškození.
    Velkou výhodou je zejména rychlost, kdy jedna linka dokáže během hodiny zabalit kolem 1200 balíků. Během sezónních špiček mohou jít v plném proudu i celý den, a tak nedochází ke zbytečným prodlevám během balení.
  • Třídicí sortre – Jeho úkolem je skenovat všechny kódy na balících, přičemž jej dokáže přesně identifikovat a změřit jeho váhu. K tomu mu pomáhají skenery z pěti různých stran a váha, díky čemuž se výrazně snižuje potenciál chybovosti ze strany lidského faktoru.
    Po identifikaci balíčku systém zařízení posílá data přes rozhraní API do informačního systému Kika. Ten následně umožňuje průběh automatického třídění balíků, v závislosti na zemi doručení a konkrétních přepravců na poslední míli. Za zmínku stojí i rychlost, kde sorter dokáže během hodiny vytřídit i několik tisíc balíků.
  • Balící linky BVM Comtex – Tato zařízení nabízejí alternativní formu balení do fóliových obalů. Produkty jsou v obalu bezpečně zajištěny pro přepravu. Během hodiny dokáže stroj vybavit až 1800 balíků, přičemž si produkty opět oskenuje a přiřadí k jednotlivým objednávkám.
  • Balící linky Priority Pak – Další formou automatizovaného balení je zařízení Priority Pak, které produkty ukládá do recyklovatelných papírových obálek. Balení na míru produktu vytváří bezpečné podmínky při přepravě.
  • Balicí stroj eComPack – Alternativou k ručnímu balení je i tato automatizovaná forma, která nahrazuje ruční vkládání produktů do obálek. Jedná se o prototyp, který ve Fulfillment by FHB Group patří mezi první instalované linky ve světě. Obálku otevře, vloží, přizpůsobí do ní produkt, zavře a označí. Díky konzistentnímu a rychlému balení potřebuje na jeden produkt jen 6 sekund.
  • Ostatní zařízení – Automatizovaných zařízení ve skladech společnosti je daleko více. Za zmínku stojí například různé automatizované dopravníky, výtahy, vozíky, další balící stroje a podobně.

Budoucnost v automatizaci a informačních systémech

Automatizace je neodmyslitelnou součástí e-commerce logistiky a zejména díky ní lze udržet dominantní postavení v silně konkurenčním prostředí fulfillmentových firem. Cílem Fulfillment by FHB Group je proto neustále rozvíjet automatizaci ve svých skladech a procesech. Jen tak si společnost dokáže udržet prvenství mezi poskytovateli 3PL ve střední a východní Evropě.

Druhou stranou stejné mince je však skladový informační systém, který propojuje zařízení a umožňuje eliminovat chybovost, zefektivňovat procesy a zajistit rychlé doručení. I proto má společnost vlastní informační systém, o který se starají profesionální IT pracovníci.

Automatizaci a informatizaci se v e-commerce logistice není třeba bát, je však nutné poznamenat, že není všechno zlato, co se třpytí. A to platí iu automatizovaných zařízení, která se na první pohled mohou zdát zajímavá a užitečná, v konečném důsledku však ve skladech nadělají více škody než užitku. I proto Fulfillment by FHB Group důkladně plánuje své kroky dopředu a podrobně analyzuje přínos investic do konkrétní automatizace pro e-commerce klienty a jejich zákazníky.